فعالیت ورزشی در طبیعت۴ تیرماه ۱۳۹۵

اجازه دهیم بچه ها از طبیعت لذت ببرند

چگونه می توانیم انتظارداشته باشیم که کودکان برای طبیعت ارزش قائل شوند در صورتیکه اجازه ندهیم آنرا به تنهایی کشف کنند؟

بنظر میرسد کودکان زمان کمتری را در طبیعت سپری میکنند و ممکن است  بیشترمواقع درمحیط بسته خانه محصور شده باشند، اما مقصر اصلی خود کودک نیست. معتقدم کودکان بواسطه طبیعت پر جنب و جوش و سادگی ذاتیشان به محض قرار گرفتن در محیط طبیعی با آن ارتباط برقرار میکنند، مشکل اصلی والدینی هستند که اجازه این تماس را از فرزندان خود صلب میکنند.

یادگیری ریسک کردن

این روزها بسیاری ازوالدین تمایلی ندارند تا به کودکان خود شانس خطرکردن را بدهند. به کسی توصیه نمی کنم تا به دنبال کارهای پرخطر غیر ضروری برود، ولی دادن آزادی نسبی برای کنکاش و جستجو در طبیعت، نکته کلیدی درفراهم کردن یک دوره کودکی شاد و پرمحتوا است.
 بچه ها نیاز به انجام کارهایی دارند که از آن لذت ببرند، کارهایی که مطمئنا والدینشان هم در دوران کودکی از انجام آنها لذت میبردند. به این خاطراست که در حال حاضر برای بیشتر بچه ها فرصت بالا رفتن از درخت و مخفی شدن بین شاخ و برگ ها و یا نوازش کردن یک حیوان اهلی در مزرعه براحتی قابل دسترسی نیست.

حامیان آینده طبیعت 

چگونه می توانیم انتظار داشته باشیم که کودکان علاقمند به حفظ محیط زیست شوند در حالیکه بودن در طبیعت را تجربه نکرده باشند، براحتی می توان سرخوشی کودکان را دید وقتی در حین بازی دست خود را کثیف و گل آلود میکنند بطور مثال در دست گرفتن یک کفشدوزک، یک پروانه و یا قدم زدن در جوی آب برای آشنایی آنها با طبیعت جزو ملزومات بشمار می آید. بردن کودکان به محیط طبیعت و خلق این فرصت ها باعث ایجاد شور و شوق به طبیعت و بازی در فضای باز میشود.

مکانی برای آرامش

یک برنامه متعادل فعالیت در طبیعت نه تنها فرصت ماجراجویی برای کودکان را فراهم می کند، بلکه میتواند بستری آرامش بخش را ارائه دهد.
خاطره ای از یک کشاورز در مورد اولین تماس کودکی که از اوتیسم رنج میبرد گواه این تجربه است: کودک دچار اوتیسم تا به حال صحبت نکرده بود، وقتی دراطراف انبار غله با تعدادی جوجه که دور و بر او میدویدند تنها مانده بود، پرستار کودک متوجه صحبت کردن او با حیوانات شد! در حالیکه تا به آنروز کسی نتوانسته بود کودک را ترقیب به صحبت کردن کند. این تجربه گواه آن است که پسر بچه بعد از احساس امنیت شروع به تماس با دنیای پیرامون خود میکند."هر کودکی می تواند از این نوع  تجربه بهره مند شود"

در ادامه خلاصه مقاله ای از موسسه 'National Trust' را که در سال ۲۰۱۲ منتشر شده را نقل میکنم که اختصاصا تمرکز بر انجام فعالیت تفریحی ورزشی در محیط طبیعی دارد   "۵۰ عنوان فعالیت که کودکان قبل از ۱۱ سالگی باید انجام دهند" در واقع این فعالیت ها مختص سن خاصی نیستند و تمام افراد میتوانند از انجام آنها لذت ببرند. 

نتیجه تحقیق انجام شده از طرف موسسه 'National Trust' نشان داد که بخش اعظمی از کودکان زیر ۱۲ سال بیشتر وقت خود را در مقابل تلوزیون و در محیط بسته میگذرانند. حتی یکی ازهر ده کودک بصورت مداوم در محیط طبیعی بازی نمیکند، یا یکی از هر سه کودک هرگز بالا رفتن از درخت را تجربه نکرده است و جای تعجب نیست که بالا رفتن از درخت در بالای لیست قرار دارد. 

بازی کردن در چمنزار، دویدن در زیر باران، بادبادک بازی، ساختن پناهگاه، بازی کردن با گل و لای در اطراف نهر و دریاچه، بو کردن گیاهان و... تنها بخشی از این لیست هستند که توسط یک کمیسیون از کارشناسان برآورد شده. جدیدا این لیست به روز شده تا هرچه بیشتر تمامی گروههای سنی را ترغیب به خارج شدن از خانه و سپری کردن زمان بیشتری در طبیعت کند.  امیدوارم به انتخاب خود بعضی از این فعالیت ها را درلیست شخصی خودتان اضافه کنید: 


۱- بالا رفتن از درخت " درخت نوردی تفریحی"
۲- قل خوردن از بالای یک تپه (علفزار)
۳- سنگ نوردی در طبیعت
۴- ساختن پناهگاه
۵- سنگ پرانی در دریاچه
۶- دویدن زیر باران
۷- بادبادک بازی
۸- ماهی گیری با تور
۹- چیدن وخوردن سیب از درخت
۱۰- بازی "conkers" یک بازی انگلیسی که با میوه بلوط انجام میشود. در فرهنگ بومی ما کم نیستند بازیهای محلی که در آنها از عناصر طبیعی استفاده شده اند( گردو بازی ...)
۱۱- دوچرخه سواری
۱۲- نشانه گذاری یک مسیر با تکه های چوب
۱۳- ساختن یک کیک ِگلی
۱۴- ساختن یک آبگیر روی مسیر نهر
۱۵- برف بازی
۱۶- ساخت یک حلقه گل با استفاده از گل بابونه
۱۷- ترتیب دادن مسابقه سرعت بین حلزونها
۱۸- کشیدن نقاشیهای "دیوانه"
۱۹- پرتاب تکهای چوب در رودخانه
۲۰- پریدن از روی موج آب
۲۱- جمع کردن و خوردن تمشک
۲۲- نگاه کردن داخل یک کنده درخت
۲۳- بازدید از یک مزرعه
۲۴- راه رفتن بدون کفش
۲۵- سوت زدن با استفاده از یک برگ
۲۶- گشتن به دنبال فسیل و استخوان
۲۷- تماشای ستاره ها
۲۸- کوه نوردی
۲۹- غار نوردی
۳۰- در دست گرفتن یک حیوان لزج
۳۱- شکار حشرات (بدون آسیب زدن به آنها)
۳۲- گشتن به دنبال نوزاد قورباغه
۳۳- گرفتن یک برگ درخت قبل از افتادن بر زمین
۳۴- تعقیب ردپای حیوانات
۳۵- کنکاش در یک حوضچه آب
۳۶- ساخت پناهگاه برای حیوانات وحشی
۳۷- تماشای آبزیانی که در شکاف سنگها زندگی میکنند
۳۸- پرورش یک پروانه
۳۹- شکار خرچنگ (بدون آسیب زدن به آنها)
۴۰- قدم زدن شبانه در یک پارک جنگلی
۴۱- کاشتن درخت میوه یا سبزیجات، نگهداری و برداشت حاصل
۴۲- شنا در دریا
۴۳- ساختن یک قایق
۴۴- تماشا کردن پرندگان "پرنده‌نگری"
۴۵- استفاده از نقشه و قطب نما برای پیدا کردن مسیر
۴۶- بالا رفتن ازصخرهای کنار ساحل
۴۷- پختن غذا در طبیعت "کمپینگ"
۴۸- سوارکاری کردن
۴۹- یادگیری بازی " Geocaching" دسترسی به اهداف با استفاده از جی پی اس
۵۰- قایق سواری در رودخانه